Vlastnosti georohoží

Trvalé georohože

Trvalé georohože jsou nejčastěji vyrobeny z polypropylenu (PP) a polyetylenu (PE). V závislosti na povaze výrobku mohou pro zvýšení tahové pevnosti obsahovat i výztužnou geomříž z polyesteru (PET).

Detail struktury polymerní rohože

Plošná hmotnost georohoží se obvykle pohybuje v rozmezí od 300 do 600 g/m2. Polymerní georohože se prodávají v rolích instalují na svahy vždy po spádnici (nikdy ne po vrstevnici). Při nákupu je proto vhodné vybrat takové rozměry role, které budou co nevhodnější manipulaci a pokládku v konkrétním projektu.

Mechanické vlastnosti – pevnost v tahu a tažnost se mění v závislosti na druhu výrobku. Čím vyšší plošnou hmotnost výrobky mají, tím je vyšší jejich pevnost a dosahují nižšího prodloužení (tažnosti). V tabulce pod textem je na výrobku s názvem Trinter je uveden příklad závislosti pevnosti výrobku na jeho hmotnosti (hovorově gramáži):

Georohože jsou prodávány v různých barevných provedeních – obvykle v zelené, hnědé a černé barvě.

Využitím georohoží lze prokazatelně snížit ztrátu půdy. Jako příklad slouží srovnání míry půdní eroze při použití vegetace a vegetace s podporou polymerní georohože:

Zdroj: Zpráva TRI Laboratory/Environmental, Inc. A Texas Research International Company, USA, 2004

Aby plnily georohože svoji funkci, je nutné je instalovat na svah po spádnici, nikoliv po vrstevnici

 

Dočasné georohože

Pro dočasnou funkci se používají přírodní protierozní rohože, které jsou vyrobeny z kokosu, juty, slámy nebo se směsi kokosu a slámy.

Přírodní rohož ze směsi kokosu a slámy zpevněná jutovou síťovinou

Rohože jsou obvykle oboustranně zpevněné buď jutovou nebo polypropylenovou síťovinou. Průměrná funkční životnost výrobků je 12 – 60 měsíců v závislosti na použitém druhu a podmínkách v místě instalace. Plošná hmotnost přírodních rohoží se pohybuje od 350 g/m2 (kokosová nebo jutová síť) do 900 g/m2 (kokosová rohož).

10PH18